КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД "ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ СПОРТИВНОГО ПРОФІЛЮ ІМ. С. БУБКИ"

Нас лякає наш Блиск, а не наша Темрява

Як будь-яка тварина завмирає на місці,

інстинктивно відчуваючи попереду загрозу,

так і ви перестаєте діяти, відчуваючи

небезпеку, коли успіх вже так близько.

   Чи зустрічалися вам люди, які багато працюють, проводять весь час на тренуваннях і гідні перемоги як ніхто інший, але при цьому успіх як ніби тікає від них, вони неуспішні і бідні. Адже всі ми знаємо, що досить поставити мету, розробити план дій і діяти. Але буває цього не досить, нас щось гальмує. І це гальмо - страх успіху.

   Якщо у вас страх перемоги, вам би позаздрили багато, так як багато хто вважає, що така небезпека їм не загрожує. Для них ваш страх розкіш, подібно страху величезного багатства. Вони не можуть зрозуміти, як це болісно для вас втрачати м'яч, коли переможний удар уже гарантований, відступати від мети, коли успіх вже близький. Або як це на важливому відбірковому змаганні виступити з результатом набагато нижче, ніж ви здатні показати, позбавляючи себе можливості досягнення вашої заповітної мети. Вони не розуміють, чому людина з такими здібностями як у вас, раз по раз упускає приголомшливі можливості. І для вас це теж загадка, адже ви знаєте, що на багато здатні. Вам давали багато шансів, знаючи ваші здібності.

   Проте кожного разу, коли ви наближалися до виконання заповітного бажання, щось відбувалося: ви втрачали концентрацію, направляли енергію на щось погане, серйозно хворіли.

   Як будь-яка тварина завмирає на місці, інстинктивно відчуваючи попереду загрозу, так і ви перестаєте діяти, відчуваючи небезпеку, коли успіх вже так близький. У кожного, хто боїться успіху, є глибоко приховане очікування хворобливих емоцій. І ми інстинктивно, наче налякана тварина, прагнемо уникнути болю.

   За такою поведінкою криється якась причина і треба її знайти, тому що це вам шкодить. Часто ця причина лежить корінням в дитинстві. Хоч я і не прихильниця копатися в минулому, але іноді, щоб вступити в щасливе майбутнє, потрібно звернутися до нашого минулого.

Що ж з минулого може не давати рухатися до щасливого майбутнього?

   На думку Барбари Шер існує кілька причин виникнення страху успіху:

   - Батьки висловлюють свою думку, а ми приймаємо їх як за даність і будуємо навколо них своє життя. Перш за все, причиною страху успіху можуть стати негативні установки сімейної системи. Наприклад: «Чим вище злетиш, тим болючіше падати буде» або «Краще бути бідним, але чесним». Якщо у вас в роду були розкуркулені, або колись успішний предок зазнав поразки, ви бажаєте підстрахувати себе.

   - Почуття провини, яке ви будете відчувати ставши успішніше близької вам людини. Домігшись успіху, діти вважають, що забирають статус «героя» у своїх батьків. Деяким важко бути щасливими і успішними, коли хтось з близьких нещасний. Для них це виглядає як зрада.

   - Деякі батьки, перемоги дитини вважають своїм достоїнством. Гордість за дитину, у таких батьків, має на увазі почуття власності. Але це не так, діти не належать батькам, вони належать собі. Адже ви не підійдете до знаменитого спортсмена і не скажете «Я пишаюся тобою». Так як ви знаєте, що він не ваш, а пишаються своїми. Свідомо чи несвідомо ви можете відмовитися від успіху, не бажаючи дозволити батькам поставити ваші досягнення собі в заслуги.

   - У дитинстві у вас були заздрісники, недоброзичливці або ревниві люди (старший брат, сестра). І ви тепер вважаєте, що будь-який успіх призведе до підвищеної уваги до вас, що викличе роздратування і невдоволення інших.

   - Ваші батьки жорстоко поводилися з вами, і тепер ви вважаєте, що не заслуговуєте на щастя

   Ви думали, що боїтеся майбутнього, насправді боїтеся неприємних відчуттів з минулого.

   Зазвичай люди, які страждають страхом успіху, не можуть приймати компліменти, так як вважають себе не такими, що заслуговують їх. Також вони відчувають дискомфорт, сором, почуття провини, якщо домоглися більшого ніж їх родичі або друзі. Що ви відчуваєте, коли на змаганні здобули перемогу, а ваш кращий друг уже вкотре в програші? Коли у брата купа боргів, а у вас стабільне фінансове становище? Коли відчуваєте себе більш реалізованими і щасливими, ніж ваші батьки? Коли сидячи в кафе з друзями, ви можете собі дозволити замовити більш дороге блюдо, а вони ні? Можливо, ви відчуваєте в ці моменти почуття провини, боїтеся, що їм буде образливо і заздрісно, і вам хочеться врятувати їх, допомогти, оплатити рахунок, дати грошей в борг. Ось він - страх успіху.

Що ж робити?

   Я вже розповідала в минулій статті про вправу, яку я проходила на тренінгу Ганьба і Тріумф. Тоді я акцент робила на страх ганьби, а зараз давайте поговоримо, що ми робили з страхом успіху.

   Якщо у вас дійсно страх успіху, то ви відчуваєте, що навмисно собі шкодите і не можете зупинитися. Опір успіху запускається несвідомо і діє як автопілот, виконуючи завдання так добре, що за вами навіть не потрібно стежити. Кращий спосіб розбудити реакцію внутрішнього опору - дати йому привід для занепокоєння.

   У даній вправі потрібно було уявити, що вас нічого не зупинило і ви досягли найвищого успіху. У цій вправі відпускався важіль контролю і відбувалася психологічна розтяжка нашої здатності перебувати в стані тріумфу.

   Отже, закрийте очі і уявіть, що ви знайшли все про що мрієте. Як ваш успіх виглядає, що ви при цьому відчуваєте? У багатьох людей на тренінгу, при виконанні даних вказівок, на обличчі з'явився запал і приємна посмішка. Потім ведучий тренінгу запропонував уявити, як ви стоїте на великої сцені або на п'єдесталі, тисячі ліхтарів висвітлюють вас, грає гімн вашої країни, безліч людей з повагою дивляться на вас і дарують вам шану і похвалу. Деякі люди, уявляючи це, розкрили руки і з радістю і легкістю брали свій успіх. Але деякі, в цей момент відчули дискомфорт, неспокій, вони починали злитися, і їм хотілося піти. Чому це відбувалося? Тому що весь цей шум навколо вашого віртуального щастя і пробудив ваш опір до успіху. І цей голос несвідомого почав говорити, щоб врятувати вас від небезпеки успіху. Прислухайтеся, що ви чуєте в цей момент, чий це голос? Можливо, ви чуєте голос мами «Танці це нерозумно, навіщо виставляти себе на показ». Або голос бабусі «Знамениті люди нещасні і самотні». Або ви чуєте голос батька, який вважає ваш успіх його заслугою.

   Зрозумівши, звідки йде страх успіху, ви вже зробите великий крок назустріч щастю. Також вводячи себе в стан успіху, ви поступово перестанете його боятися. Дозвольте собі приймати компліменти і відчувати вдячність і задоволення при цьому. Будьте переможцем для себе, а не для батьків. І якщо ваші родичі вирішили бути нещасними, це не означає, що ви повинні залишатися з ними, уникаючи успіху.   

   Якщо ви відчуваєте, що вас охоплює страх успіху, застосуйте обманний маневр. Ви так поступали в школі, коли не вивчили урок. Ви говорили собі «Я не вчив урок і точно знаю, що провалюсь», але йшли до дошки відповідати, а потім ще отримували хороший бал. Потурайте страху провалу і працюйте з усіх сил.

   І так поступово ви почнете повертатися до успіху. І почнете помічати, що робите те, що раніше було для вас неможливим. Ви помітите, як з легкістю забиваєте відповідальний м'яч в ворота суперника. І одного разу почнете насолоджуватися, почувши оплески і слова захоплення на вашу адресу.

Тетяна Ходаковська

Зв'язатися з автором даної статті Ви можете скориставшись формою зворотнього зв'язку:
Ваше ім'я  
Эл. пошта  
Ваше питання або побажання