КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД "ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ СПОРТИВНОГО ПРОФІЛЮ ІМ. С. БУБКИ"

При рівних фізичних і техніко-тактичних умовах, перемагає психологія

   Для того щоб стати спортсменом необхідні дві складові: хороша фізична форма і володіння техніко-тактичними навичками, властивими даному виду спорту. Але кожен тренер погодиться, що щоб стати чемпіоном і стабільно показувати максимально високий результат, даних складових замало. Потрібна ще й психологічна підготовка спортсмена, яка стоїть на однаковому рівні з фізичною та технічною складовою, а іноді і вище.

   Як же психологія може допомогти спортсменові наблизитися до чемпіону?

   Кожен спортсмен стикався з таким станом, коли він прийшов на тренування засмучений чимось, не в настрої і у нього все валиться з рук, нічого не виходить. І навпаки, коли спортсмен радісний і натхнений, він здатний творити чудеса, і головне, все виходить як би само собою вдало, легко, без особливих зусиль, тіло стає сильним і слухняним.

   У такі моменти у баскетболіста майже всі м'ячі летять у кошик; у бігунів таке відчуття, що для них бігати легше, ніж ходити; у плавців вода сприймається особливо швидкою і слизькою; у футболістів м'яч стає надзвичайно слухняним; важкоатлети граючись підкидають важкий снаряд; а боксери спритно йдуть від удару суперника і миттєво завдають свій. У такі моменти натхнення у спортсмена з'являється особлива впевненість у своїх можливостях і відчуття, що все йому під силу. Якщо спортсмен хоче виступити найкраще, він повинен безпосередньо перед початком змагання ввести себе в такий бойовий стан і зберігати його до кінця боротьби. Справитися з цим завданням йому допоможе психолог.

   Спортсмени високого класу щороку беруть участь у десятках змагань різного масштабу, що пов'язано з великими фізичними і нервовими затратами. Щоб спортсмен показував високий і стабільний результат на змаганнях, він повинен володіти врівноваженістю і рухливістю нервових процесів, що притаманне певним темпераментами. І завдання психолога, за допомогою тестів, на початковому етапі визначити, який у майбутнього спортсмена темперамент (розвиток його уваги, як він проявляє себе в умовах дефіциту часу, вміння впоратися собою в екстремальних умовах). Можливо, якби це враховувалося при відборі - заощадили б чимало сил і часу.

   Часто результат спортивного змагання залежить від того зробив спортсмен помилку чи ні. Перемагає той, хто зробить менше помилок, навіть якщо він фізично слабкіше за супротивника. Природа помилок виходить із особливостей праці такого феномена психіки людини як увага. Часто тренера, та й самі спортсмени бачать як причину поразки, це втрата концентрації, брак уваги. У звичайних умовах людина здатна утримувати в свідомості чотири-п'ять логічних умов. У ситуаціях екстремальних, що вимагають максимальної швидкості і однозначності прийнятого рішення, людина здатна утримувати увагу тільки на одному. І у спортсмена під час змагання ця увага має бути зосереджена тільки на проведенні правильної техніки.

   Страх найбільш небезпечна з усіх емоцій, тому що він паралізує і знижує рухову активність спортсмена до 80% або викликає у нього паніку і неадекватну поведінку. Важливо розуміти, що страх - корисна емоція, що дозволяє мобілізуватися і показати кращі результати. Ті, хто не відчуває страху перед змаганнями, як правило, виступають гірше. Завдання спортивного психолога - навчити спортсмена контролювати страх (страх зробити помилку, страх травми, страх зганьбитися, не виправдати очікування тренера або батьків), щоб вплив страху був конструктивним.

   Зростання технічних результатів пред'являє, зрозуміло, і підвищені вимоги до психіки спортсменів. Великі змагання проходять зараз, як правило, у гострій спортивній боротьбі рівних за силами суперників. Це говорить про те, що спорт все більше перетворюється з боротьби м’язів в боротьбу умів і нервів. Як часто спортсмена від чемпіона відділяють лише малі частки секунди, кілька сантиметрів, соті і навіть тисячні частки очка. Так чому ж, крім фізичної та техніко-тактичної, не використовувати на повну і психологічну складову спортсмена?

                                                                                Ходаковська Тетяна,

інструктор-методист спортивного відділу.

Ваше ім'я  
Эл. пошта  
Ваше питання або побажання  
Зв'язатися з автором даної статті Ви можете скориставшись формою зворотнього зв'язку: