КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД "ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ СПОРТИВНОГО ПРОФІЛЮ ІМ. С. БУБКИ"

Що спільного може бути між спортом і медитацією?

   На перший погляд, нічого. Медитація, як перебування у нерухомості і внутрішнє самопізнання представляється чимось протилежним спорту, вовлекающему в активну діяльність все тіло. Однак починаючи від олімпійців і закінчуючи гравцями NBA, все більше і більше професійних спортсменів практикують медитацію, щоб підвищити свою результативність. Такі практики допомагають поліпшити психологічний стан спортсмена, знімають стрес, посилюють увагу і зосередженість і покращують емоційний стан.

 

Перед тим як познайомити вас медитацією, хочу розвіяти деякі міфи про неї:

1.Медитувати потрібно в позі лотоса. Невірно! І не реально для багатьох людей з обмеженими фізичними можливостями. Поза повинна бути зручною і статичною, ви можете сидіти на чому завгодно.

2. Для медитації потрібно усамітнитися в лісі або в горах, подалі від людей. Взагалі, спокій і тиша бажані. Але не обов'язкові. Можна медитувати в транспорті, під час прийому душу і навіть під час перерви на робочому місці. Ваше завдання просто помічати, коли ви відволіклися і повертати увагу на дихання, бути в сьогоденні. Це і є один з головних навичок медитації – вміння повертати увагу до моменту «тут і зараз».

3. Медитація – для старших людей. Велика помилка. Медитація– прекрасний засіб для школярів і підлітків, який допомагає їм розвивати самодисципліну, емоційний самоконтроль, здатність концентруватися.

4.Медитувати потрібно по кілька годин на день. Неправда! Ви можете отримати всю користь медитації від 10-15-хвилинного заняття.

 

Що ж відбувається під час медитації?

   Людський мозок складається з двох півкуль. Права півкуля (наше несвідоме) відповідає за творчість, інтуїцію, чуттєвість, образи, уяву, воно тут і зараз, в ньому зібрана вся інформація і весь наш потенціал. Ліва півкуля (свідомість)– це аналітик, стратег, реаліст, воно або в минулому або в майбутньому і відповідає за нашу захист. В активному стані неспання, ліва півкуля нашого мозку працює в напруженому стані з частотою 20 Герц (на бета-рівні). Під час глибокого сну, робота нашого мозку уповільнюється приблизно до половини Герца (дельта-рівень). Коли ми перебуваємо в стані легкого сну або медитації наш мозок працює на альфа-рівні, в діапазоні від 7 до 14 Герц. І саме на цих частотах роботи мозику ми досягаємо внутрішню рівновагу між лівою і правою півкулею для повного розкриття потенціалу власного розуму.

 

Чим же допомагає ця синергія лівої і правої півкуль на альфа-рівні у спорті?

1.Нікому не секрет, що професійні спортсмени протягом року беруть участь в безлічі змагань різного рівня і піддаються психологічному стресу, що найчастіше є причиною зривів і низьких показників. Цілий ряд експериментів підтверджує, що медитація призводить до душевного спокою і гармонізує людину з навколишнім світом. Дослідники з Єльського університету відзначають, що медитація може виступати як ефективний профілактичний засіб цілого ряду психоневрологічних розладів.

2.Робота спортсмена пов'язана з постійною напругою м'язів. Але м'язи повинні як стискатися так і розслаблятися . Мало хто зі спортсменів може похвалитися вмінням розслабляти м'язи, вони у них постійно напружені. Коли ліва і права півкуля працюють на одній частоті альфа, відбувається глибинне розслаблення всіх груп м'язів, які можливо вже роками не розслаблялися. Мозок сам керує цим процесом, він бачить слабкі місця, де більш напружені частини тіла і посилає розслаблення туди.

3. Всім відомо про користь сну для фізичного відпочинку і відновлення. Але іноді спортсмену даються лічені хвилини на відновлення сил між поєдинками. І в цьому може допомогти медитація. Завдяки тренуванням, спортсмен може за кілька секунд увійти в альфа-рівень і відновити сили.

4. Останнім часом увага набуває все більшу популярність в поясненні причин змагальних невдач. «Не вистачило концентрації», «втратив концентрацію». Це ми чуємо регулярно від тренерів і про це інший раз говорять і самі спортсмени, коли пояснюють причини власного неуспіху. В ході оволодіння медитацією спортсмен вчиться перебувати тут і зараз і концентруватися на одному – на виконанні техниці.

5. Під час медитації спортсмени створюють уявні образи точних рухів, які вони хотіли імітувати у своєму виді спорту. Виявилося, що, наприклад, у гімнастиці та акробатиці опрацювання в розумі в розслабленому стані найдрібніших подробиць складних елементів дозволяє уникнути травм і помилок при їх виконанні. Доведено, що така опрацювання на альфа-рівні сприяє кращому встановленню нових зв'язків між нейронами. Перед відповідальними матчами спортсмени програють в розумі весь процес тренування – примітно, що витрачається таку ж кількість калорій, як і при реальній грі, але медитація дозволяє зберегти глибинні резерви і виходити на змагання у всеозброєнні.

6. Часто буває, що спортсмен приходить до професійного тренера вже зі сформованими звичками робити якийсь спортивний елемент не правильно. І тренер витрачає багато часу на переучування. Але все одно в стресових станах спортсмен за звичкою робить помилку. Як же формується звичка і як медитація допомагає замінити неправильну звичку на правильну? Людський мозок містить нервові клітини – нейрони. Коли ми робимо якусь дію багато разів, встановлюється нейронна зв'язок. І чим більше повторень, тим швидше ця нейронна доріжка протаптивається в нейронну автостраду. Ліва півкуля звикла все контролювати, захищати нас від всього нового і невідомого. І навіть якщо нова звичка корисна для нас, лівії півкулі спокійніше буде йти по накатаній дорозі де нейронний зв'язок сильніше. Доведено, щоб сформувати новий нейронний зв'язок потрібно зробити близько 3 тисяч повторень нових дій. Наш мозок не розрізняє реальних дій від візуалізації. На альфа-рівні легше встановлюється новий нейронний зв'язок. Тому перебуваючи в медитативному стані і візуалізуя нову дію, можна легко і назавжди неправильну звичку замінити на правильну.

   Отже, роль медитації в спорті дуже велика. Крім перерахованого вище, медитація уповільнює процес старіння, зменшує напади тривоги, зменшує м'язову напругу, посилює імунну систему, підсилює енергію, силу та мотивацію, покращує потік кисню в легені, підвищення фізичної стійкості, звільняє від фобій і страхів, забезпечує емоційну стабільність, підсилює інтуїцію.

   Переваги медитації того варті, але вам потрібно докласти зусилля протягом перших двох тижнів, поки медитація не стане вашим обов'язковим щоденним ритуалом, як душ вранці. Здатність медитувати потрібно розвивати подібно тому, як ми тренуємо м'язи. Тут також необхідні витримка і терпіння.

Зв'язатися з автором даної статті Ви можете скориставшись формою зворотнього зв'язку:
Ваше ім'я
Эл. пошта
Ваше питання або побажання